19 Mart 2008 Çarşamba

KAPİTONE NE DEMEK?

KAPİTONE, iki kumaş arasına elyaf, keçe, sünger gibi dolgu malzemesi konularak muhtelif desenlerde çok iğneli kapitone makinelerinde dikilip birleştirilmesi işidir. Kapitone makinelerinin bu işi kumaşı sabit kasnağa germeden devamlı ve akıcı olarak yapar; yeni kumaş makineden seri halde geçerken adım adım süratle dikilir. Yeni model makineleri tek kat kumaşın üzerine kalın ip kordela, pul payet gibi malzemeleri işleyebilmektedir.

Kapitone işlem, farklı gramajdaki elyaf kullanılarak da yapılabilir. Kumaşın elyafla birleştirilip desenlendirilmesi işlemi ile elde edilen ürüne kapitone edilmiş kumaş denir. AGK Makina olarak tek kat kumaşa, penyeye dahi kapitone işleminide gerçekleştirebilmekteyiz.

Kapitone edilmiş kumaşlar konfeksiyon işlemlerinden geçirilerek çeşitli moda ürünlerine dönüştürülür.
Bunlardan başlıcaları; mont,kazak..vs.(Montların iç astarları,Kazak ,Mont,Pantolon,..vs dış aksesuar olarak)

Kapitonenin kullanıldığı bir diğer alanda ev tekstilidir. Kapitone kumaşlardan çeşitli yorgan takımları yatak örtüleri üretilir.Fakat en yaygın olarak kullanıldığı alan yatak üretimidir.Yatakların üst yüzeyleri ,sünger ile birleştirilmiş özel kapitone kumaşlarla kaplanır. Yatak üretimi için genelde 2 metre ve üstü eninde kapitone makineleri tercih edilir ,konfeksiyona yönelik kapitone üretimi içinse daha dar enli, kapitone makineleri kullanılır.

Kapitone Makineleri Elektronik ve Mekanik olmak üzere ayrılırlar.Elektronik Kapitone Makineleri ile daha çok ve çeşitli desenlerde çalışabilmek mümkündür.Kumaşın üzerine 180 derece veya 360 derece desen yapan Servo destekli kapitone makinelerinin yanı sıra daha sınırlı sayıda desen yapabilme yeteneğine sahip mekanik makinalarla da üretim yapmak mümkündür.

Hiç yorum yok: